Decorate Easter eggs with natural dyes

Lieldienu olu krāsošana ar dabīgām krāsām

Olu krāsošana ar dabīgām krāsām ir tikpat aizraujoša aktivitāte bērniem kā jebkura cita, kas ļauj viņiem ieraudzīt un izpētīt dažādās iespējas, eksperimentēt ar materiāliem un izzināt dabas pārsteidzošo dažādību. Un protams, kuram gan nepatīk eksperimenti ar ēdienu!

Parādīšu Tev sešus vienkāršus un aizraujošus pārtikas izejmateriālus, ar ko vari padarīt savas Lieldienu olas krāšņas kopā ar bērniem un kas, ja Tev nav mājās, ir viegli iegādājami jebkurā veikalā.

lieldienu olu krāsošana ar dabas materiāliem

Kas Tev nepieciešams dabisko krāsu iegūšanai:

  • Katls ar ūdeni (ūdens daudzums atkarīgs no tā, cik olas jānokrāso)
  • Produkti – sīpolu mizas (der gan dzeltenas, gan sarkanas), sarkanais kāposts, biete (vislabāk derēs nevārīta biete), mellenes (var arī saldētas), spināti, kurkuma.
  • Galda etiķis.

6 pārtikas produkti olu krāsošanai

Tu droši vari olu krāsošanai izmēģināt jebkuru pārtikas produktu, bet zemāk es dalīšos ar tiem produktiem, ko es izmēģināju kopā ar saviem bērniem. Pirms sāc krāsot, ļauj bērniem uzminēt, kādu krāsu iegūsiet no katra minētā pārtikas produkta un tad salīdziniet ar iegūto rezultātu:

olu krāsošana ar pārtikas produktiem

Sīpolu mizas. Tradicionālākais olu krāsošanas materiāls, lai iegūtu skaistas brūnas un sarkanbrūnas olas. Efektīgākam, košākam tonim liec gan dzelteno, gan sarkano sīpolu mizas kopā vai piestiprini mizu tieši pie olas.

Sarkanais kāposts. Diemžēl sarkanas olas ar šo kāpostu neiegūsi, bet cik pārsteigti būs bērni par iegūtajām koši zilām olām? Jo ilgāk turēsi, jo ola būs izteiktāki zila.

Sarkanā biete. Protams, te nav daudz ko domāt, iegūsi sarkanas krāsas olu. Arī šajā gadījumā krāsa atkarīga no turēšanas ilguma, tāpēc vari eksperimentēt un iegūt gan maigi rozā, gan izteikti sarkanas olas.

Lieldienu olu krāsošana ar sarkano jeb zilo kāpostu

Mellenes. Diemžēl melnas olas šoreiz nesanāks, bet iegūsi olu skaistā violetā pasteļtonī ar interesantiem rakstiem.

Kurkuma. Ieraugot šīs austrumu garšvielas krāsu būs skaidrs arī, kādā krāsā būs Tava ola. Ola maigi, pasteļdzeltenā krāsā būs lielisks papildinājums Tavam olu grozam.

Spināti. Tieši tā, arī spinātiem var krāsot un iegūt olas skaistos, zaļganīgos toņos.

Lieldienu olu krāsošana ar pārtikas produktiem

Olu krāsošana ar dabīgām izejvielām

Vispirms novāri baltās olas. Jā, es arī līdz šim vārīju olas uzreiz kopā ar krāsu materiāliem, bet patiesībā tās vari nokrāsot arī vienkārši paturot jau gatavajā krāsu pigmenta šķīdumā. Un, kas nav mazāk svarīgi, vārītas olas ir grūtāk saplēst, tāpēc būs daudz vienkāršāk krāsošanu uzticēt bērniem un viņu mazajām rociņām.

Kamēr olas vārās, sagatavo materiālus. Sagriez kāpostu un bieti. Liec katlā izvēlētās krāsas materiālu, pārlej ar ūdeni (tik daudz, lai nosegtu olas) un liec vārīties. Kad ūdens sāk vārīties, nogriez uguni nedaudz mazāku un ļauj tam lēni pavārīties vēl 20-30 minūtes. Noņem no uguns un atdzesē.

kā nokrāsot krāsainas olas ar pārtikas produktiem

Pievieno etiķi. Pigmenta iegūšanai un košākai krāsai obligāti pirms olas ievietošanas, pievieno krāsu šķidrumam etiķi. Jo vairāk etiķa pievienosi, jo spilgtāka būs ola.

SVARĪGI! Par daudz etiķa var sabojāt olas čaumalu. Ņem vērā proporciju ne vairāk kā viena ēdamkarote etiķa uz krūzi ūdens.

cik ilgi Lieldienu olas jātur ūdenī, lai tās būtu košas

Eksperimentē ar laiku.  Šis būs interesanti ne tikai bērniem, bet arī Tev. Ieliec vismaz trīs olas vienā krāsu tonī, vienu paturi 30 minūtes, vienu aptuveni divas stundas un trešo atstāj uz visu nakti. Pēc tam ļauj bērniem salīdzināt toņus un izzināt, kā tās atšķiras.

Lieldienu olu krāsošana ar bērniem

Rakstainas olas

Olas vari krāsot gan nokāstā, gan nenokāstā krāsu šķidrumā. Pēc pieredzes, liekot olu krāsot katlā kopā ar visiem materiāliem, ola iegūst interesantu rakstu bez papildus materiāliem. Bet, ja vēlies izteiktus, konkrētus rakstus ņem talkā ziedus, zāles stiebrus, interesantas formas lapas, garšaugus, skujas un citur materiālus. Derēs arī rīsi, putraimi un pat makaroni!

kā nokrāsot košas Lieldienu olas ar bietēm kāpostu

Izvēlētos materiālus stiprini pie samitrinātas olas un nostiprini ar diegu, striķi, gumiju vai ietin olu kādā auduma gabaliņā. Derēs arī neilona zeķbikses.

Gumiju un diegus vari izmantot arī pašu rakstu radīšanai. Nosedz laukumus uz olas, kurus vēlies atstāt nenokrāsotus. Rezultātā iegūsi dažādus tīklus un svītras. Vari šo metodi izmantot pat vairākkārt, ja vēlies daudzkrāsainas Lieldienu olas – vienkārši aizsedz laukumus, kurus nevēlies nokrāsot un iemērc jau krāsoto olu citas krāsas šķidrumā!

Lieldienu olu krāsošana

Ceru, ka Tev šis bija noderīgi un esmu Tevi iedvesmojusi izmēģināt dažādus dabīgās krāsošanas materiālus olu krāsošanai.

Ja Tev interesē citas Lieldienu aktivitātes bērniem, apskaties šos Lieldienu izšujamos dekorus ar izprintējamiem zaķa, burkāna un olas attēliem vai uztaisi krāsainu Lieldienu zaķu virteni, ar ko izdekorēt māju svētku noskaņās.

Lai radoša darbošānās un priecīgas Lieldienas!

Liene 🦊